Deň sv. Patrika nastavuje zrkadlo i Slovákom

Autor: Mária Šumichrastová | 2.4.2015 o 15:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  51x

17. marca sa takmer celý svet zazelenal. Nevďačíme za to predčasnému príchodu jari, ale sv. Patrikovi. Svätec, ktorý ako írsky biskup významne pomohol katolizácii tejto krajiny, je symbolom írskej národnej hrdosti.

Trojlístky, tmavé pivo, whisky, zelená farba, typická hudba, sprievody. To všetko je súčasťou hlučných osláv patróna Írska, z ktorej sa tešia všetci. Veriaci i neveriaci. To, že Deň sv. Patrika je fenomenálny, totiž potvrdzuje aj fakt, že oslavy sa s obľubou rozširujú po celom svete. Inak tomu nie je ani na Slovensku. Študenti organizujú party, kde sa prezentuje írska kultúra. Tento rok sa bratislavský hotel Carlton zapojil do iniciatívy Global Greening 2015, keď sa svetoznáme kultúrne pamiatky zahalia do zeleného svetla. V Bielom dome sa zase v tento deň stretol prezident Obama s írskym premiérom Enda Kennym a obaja nahodili symbolické zelené kravaty. Íri môžu byť len pyšní na to, že ich národné zvyky, tradície a symboly sú s takou obľubou rozšírené po svete.

17. marca som aj ja mala pocit, že svet je akosi krajší. Na našej univerzite sa tiež konali oslavy Dňa sv. Patrika, ktoré sa niesli v milej atmosfére. Hlavou mi však víri myšlienka, či aj na Slovensku máme taký sviatok, pre ktorý sa ľudia vedia tak spontánne spojiť. Len tak byť hrdý na svoju krajinu, národnosť, históriu. 17. november? Ani pri 25. výročí sa hlavní protagonisti nevedeli zhodnúť na poriadnej slávnosti. A málokomu sa v takom sychravom počasí chce bujaro oslavovať. Aké máme ešte ďalšie sviatky? 1. január. Deň vzniku Slovenskej republiky. Dospávame Silvestra a niektorí počúvajú prejav prezidenta, ktorý je už konečne počúvateľný. A čo tak sviatok sv. Cyrila a Metoda? Ten by sa predsa dal prirovnať ku Dňu sv. Patrika. Označovaný je však výlučne za záležitosť veriacej skupiny Slovákov.

Slováci sa asi naozaj nevedia spojiť a spontánne radovať z nejakého štátno-cirkevného sviatku. Nieto ešte, aby bol známy niekde za hranicami. A to je problém. Možno za to môže „dedičstvo“ komunizmu, keď sa naši rodičia museli „spontánne“ radovať z osláv 1. mája či MDŽ. Ešteže našim hokejistom sa raz za čas „zadarí“ a vtedy sa všetci hrdo hlásime ku Slovensku a zapĺňame námestia a podniky srdečným elánom a priateľskosťou. Takže držme našim chlapcom o to viac palce, veď aspoň oni v nás budujú národnú hrdosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor.

KOMENTÁRE

Kde sme boli, keď sme ešte mohli zasiahnuť? A kde sme teraz

OSN varovala svet už v roku 2014.


Už ste čítali?