Slovenské devušky objavujú Petrovo mesto

Autor: Mária Šumichrastová | 2.4.2015 o 15:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Päť Sloveniek, štyri Češky a dve Nemky. Takmer náhodná zostava osôb, ktorá sa rozhodla navštíviť ruský svet, konkrétne vraj jeho najkrajšie mesto - Petrohrad.

Cestujeme z našej erasmáckej domoviny Rigy cez Estónsko a okolo jednej hodiny v noci sa ocitáme na hraniciach. Jedna estónska kontrola, druhá ruská, potom pohraničná búdka, kde sa treba ukázať, podať pas i víza. Prežili sme to a sme v Rusku! Colníci majú typické „komunistické” baranice na hlave. Trocha si zdriemnem a už prichádzame do Petrohradu. O pol siedmej miestneho času vystupujeme na autobusovej stanici v Petrohrade a vydávame sa pod vedením akčnej Nemky do nášho hostela. Po takej trištvrte hodine konečne skladáme batohy a víta nás „recepčná“. Hostel je malý, akoby prerobený byt, ale veľmi pekný, na stenách čítame odkazy od predchádzajúcich hostí z celého sveta. Po pár hodinách spánku sa vydávame na prvé skusy ruského sveta.

Zaži severské Benátky

Petrohrad dal vystavať cár Peter Veľký v roku 1703. Nachádza sa tu množstvo kanálov, mostíkov, mostov a rieka Neva. Preto sa nazýva aj Benátkami Severu. My sme si vychutnali plavbu po týchto riečkach v noci. Každý deň sa totiž presne o 1:25 postupne otvárajú mosty nad Nevou a je to vyhľadávaný turistický zážitok. My sme si ho užili priamo spod mosta. Petrohrad má oficiálne 4,88 milióna obyvateľov. Neoficiálne cez päť miliónov. Ako také jedno Slovensko. Keďže som prvýkrát vo veľkomeste, zažívam mierny šok zo širokých ulíc, širokých chodníkov, vysokých a majestátnych budov. Na známej petrohradskej ulici Nevsky prospekt sa nachádza niekoľko známych pamiatok, ale aj mnoho obchodov. Na priblíženie megalomanstva - v Petrohrade nájdeme 43 vysokých škôl a univerzít a 70 divadiel.

Rusi? Vo všetkom iní

Na Nevskom prospekte sa nachádza budova, v ktorej sídli ruský Facebook. Volá sa VKontakte, všetci Rusi, ale aj iní Východoeurópania ho používajú. Funguje navlas rovnako ako Facebook, ale má predsa len ruský pôvod. Povahu Rusov sa za ten krátky čas neodvážim hodnotiť. Avšak neteší nás, že nevedia po anglicky. Česť výnimkám. A keď sa ich snažíme niečo spýtať po slovensky s ruským prízvukom, nie sú dvakrát ochotní. Jediní, ktorí sa prihovoria sami od seba, sú postarší chlapi pokrikujúci „devušky“! Milujú Putina. Teda aspoň jeho podobizeň slúži ako výhodný predajný artikel. Magnetky, tričká, busty i občiansky preukaz prezidenta za 50 rubľov. Zaujímavým suvenírom sú baranice s kosákom a kladivom a samozrejme, matriošky vždy a všade!

Čo treba vidieť? Ochutnať? Zažiť? 

Prvý novembrový deň nás víta jasným, o to viac mrazivým počasím. Počas free guide tour v podaní nadšenej sprievodkyne Nasti vychytáme všetky pamiatky mesta. Pri Kazanskej katedrále a Katedrále sv. Izáka sa cítim ako v Taliansku. Nadšene si obzeráme aj „zmrzlinový“ kostol nápadne podobný známemu chrámu sv. Vasiľa v Moskve. Vraví sa, že každý Rus musí aspoň raz v živote navštíviť Petrohrad. Preto tu stretávame množstvo domácich a dlhý rad ľudí pred pamiatkami nie je ničím nezvyčajným. Zažívame to na ďalší deň pri Zimnom paláci. Rad sme vystáli, veď vidieť umelecké diela z celého sveta zadarmo (pokiaľ ste študenti), je výnimočná udalosť. Po umeleckom kochaní sa ideme zohriať do socialistickej domácnosti. V pravej ruskej reštaurácii to totiž vyzerá ako u vašej babky. Ochutnali sme výborný boršč a započúvali sa do pusteného ruského filmu. Posledný deň v Rusku patrí objavovaniu tamojšej dopravy. Petrohrad má krásne stanice metra i s anglickými názvami. Ťažšie je to však s vlakom. Dostať sa do 25 kilometrov vzdialeného Kataríninho paláca je problém, pokiaľ ste odkázaní len na svoju ruskú slovenčinu. Našťastie nastupujeme na správny vlak i autobus a obdivujeme palác a park zahalený v desivej hmle.

Naša slávna petrohradská výprava trvá štyri dni. Sme na jej konci. Počas nej sme zistili výhody i nevýhody cestovania v čisto dievčenskej zostave. Nenecháme si však ujsť možnosť vystresovať sa pri odchode domov. Strach z hľadania adresy odchodu autobusu vystrieda strach z vypršania víz a následného uväznenia. Všetko sa nakoniec dobre končí a našou rozlúčkou sú dievčatká Maša a Daša, ktoré v autobuse hrkútajú číročistou ruštinou. Tak dasvidania!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?