Čistota – pol mestského života? (Riga vs. Bratislava)

Autor: Mária Šumichrastová | 2.4.2015 o 15:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Počas môjho slávneho erasmáckeho pobytu som si všimla dve skutočnosti, z ktorých by sa mohli Slováci poučiť. Teda hlavne naša „krásavica“ na Dunaji – Bratislava.

V jedno veľmi skoré ráno si tak v Rige kráčame ulicami. Nie že by sme to s mojou spoluerasmáčkou mali vo zvyku. Systém nočnej dopravy tu však nie je veľmi sofistikovaný a nechcelo sa nám míňať peniaze na taxík. Počas našej „zdravotnej prechádzky“ sme často stretávali pracovníkov verejnoprospešných služieb, ako už v skorých ranných hodinách upratujú mesto. Riga sa tak mohla o pár hodín zobúdzať do sterilne čistých ulíc. Len so zatajeným dychom sme sledovali, ako precízne fungujú služby v meste. Riga je veľmi čisté mesto, kde nájdete málokedy nejaké smeti na zemi. Napriek tomu by ste tu ťažko našli nádoby na separovaný odpad.

Neprehliadnuteľnou skutočnosťou v Rige bola aj čistota od reklám. Pre Bratislavu je to len zbožné prianie. V hlavnom meste Lotyšska sme neboli takmer vôbec obťažované reklamou na každom rohu. Počas vrcholiacej kampane pred parlamentnými voľbami sa objavili nejaké politické reklamy, no bolo ich naozaj málo. Paradoxne, o konaní parlamentných volieb sme sa dozvedeli zo slovenských správ.

Lotyšsko je postsovietska krajina, kde ešte doteraz stretnete po uliciach babušky  i mnoho rusky hovoriacich občanov. Jej ekonomika sa nevyvíja ideálne. Ľudia stále cítia traumu z totality. Myslím si, že na Slovensku sme o krok vpred. Avšak Lotyši dokázali spraviť zo svojho hlavného mesta oázu čistoty. Mesto krásnych parkov a zelene, bez odpadkov a nevkusných reklám.

Prečo sa nechávame okrádať o krásu miest? Nezaslúži si aj naša metropola vyzerať krajšie? Je to mesto, ktoré nás má reprezentovať. Pre veľa zahraničných turistov je práve Bratislava prvým kontaktom so Slovenskom. Lenže my sme si už akosi zvykli na ten „bordel“ vôkol nás. Veď ani tú Obchodnú ulicu si nevieme predstaviť bez reklám a odpadkov. Stačí zájsť niekam za hranice, poobzerať sa a zamyslieť. Hneď si uvedomíme, že niečo na tých našich reklamách a odpadkoch nie je v poriadku. Skúste si to pri najbližšej ceste do zahraničia všimnúť a porovnať. A potom nám už nepomôžu žiadne výhovorky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?