Má kultúrne dedičstvo vhodných dedičov?

Autor: Mária Šumichrastová | 3.7.2015 o 10:59 | Karma článku: 2,98 | Prečítané:  145x

Konečne som sa odhodlala navštíviť Vlkolínec. Táto osada učupená v objatí hôr je známa svojou pôvodnou ľudovou architektúrou. Bolo 1. mája, voľný deň, a tak som aspoň videla, ako žije turizmus na mieste, kde sa akoby zastavil čas.

Pani pokladníčka Ema je tvárou tohto miesta. Narodila sa a dlhé roky bývala vo Vlkolínci. Vyrozprávala mi, ako sa tu žilo za starých čias. Dnes je už všetko iné. Dve desiatky tunajších obyvateľov sa sťažujú  na otravných turistov. Niektorí návštevníci totiž majú pocit, že keď zaplatia vstupné, sú v múzeu. Nehanbia sa preto doslova všetko obzerať, a keby nemajú ľudia bránky, sú schopní nazrieť aj do hrncov. Nečudo, že sa potom tamojší obyvatelia cítia ako zvieratá v ZOO.

V predajni suvenírov sa mi zase istý pán posťažoval na nezáujem mesta o zveľaďovanie Vlkolínca. Táto miestna časť Ružomberka totiž svoju údržbu hradí väčšinou zo vstupného. Preto je trpké počuť, ako sem mesto hrdo vodí dôležité delegácie, avšak počas všedných dní na Vlkolínec zabúda.

Z nevinnej prechádzky sa stal zážitok hodný premýšľania. Vlkolínec stelesňuje idylku pokoja a krásy. Život plynie, dvakrát za deň sa tu otočí autobus z Ružomberka a nápor turistov rastie hlavne v lete. Avšak aj tu majú ľudia svoje problémy. Domáci sú otrávení a podľa vlastných slov akosi ľutujú vstup do Unesca. Neznášajú novinárov, ktorých v osade zaujímajú len senzácie.

„To, čo sa ma priamo netýka, neriešim.“ Skúsme stiahnuť klapky z očí a ísť za obzor vecí. Vo Vlkolínci sa snažia, aby tu niečo pekné po nás zostalo. Tak ich podporme svojou ohľaduplnosťou. A skutočne sa zaujímajme o to, čo sa vôkol nás deje. Nielen v oblasti zachovania kultúrneho dedičstva, ale aj v našom každodennom živote.      

                                       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?